گروه معماری بنیستا

بهترین رنگ ها برای دکوراسیون داخلی

امروزه طراحی داخلی رنگ دکوراسیون بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد ولی این موضوع بر اساس رنگ شناسی هم می باشد و باید دانش رنگ را در طراحی دکوراسیون داخلی داشته باشید. دانش رنگ شناسی در تجربیات و آزمون و خطاهای هنرمندان در همه ی عرصه های تجسمی و کاربردی وجود دارد. به علاوه چند سالی می شود که این دانش به کمک طراحان دکوراسیون آمده تا با استفاده از آن به صورت درست و متناسب در طراحی دکوراسیون داخلی فضایی زیبا و مدرن به وجود آید. در این مقاله سعی داریم شما را بیشتر با رنگ دکوراسیون داخلی آشنا کنیم.

چرخه رنگ چیست؟

چرخه ی رنگ در واقع نمایش بصری می باشد که از طیف متنوع رنگ ها تشکیل شده است. معمولا چرخه ی رنگ ها از 12 رنگ تشکیل شده است و در بعضی موارد این عدد می تواند کمتر و یا بیشتر باشد و تعدادی از سایه ها را در بر می گیرد. تاریخچه ی این چرخه ی رنگ به دوران اسحاق نیوتن می رسد که حدود پانصد سال پیش بود که این رنگ ها را به چرخه تصویر در آورد.چرخه های رنگ های دیگری وجود دارد که مانند چرخه ی گوته ، چرخه ایتن ، چرخه مانسل که از مطرح ترین چرخه های رنگ می باشد.

چرخه رنگ چیست؟

معرفی رنگ های اصلی

بهتر است بدانید که فقط هفت رنگ از چرخه ی دوازده تایی رنگ ها در رنگین کمان دیده می شود و ر واقع باید بگوییم حداقل 12 سایه در هر چرخه ی رنگ وجود دارد. با ما همراه باشید تا این رنگ ها را بهتر بشناسیم.

  • رنگ های اولیه: قرمز، آبی و زرد. سه رنگی خالصی هستند که می توانیم به عنوان مادر همه رنگ ها آنها را معرفی کنیم و از مخلوط کردن رنگ های دیگر به دست نمی آیند.
    رنگ های ثانویه: نارنجی، بنفش و سبز که از ترکیب رنگ های اولیه به وجود می آیند.
    رنگ های گروه سوم: این رنگ ها شامل ۶ گروه می شوند که از ترکیب رنگ های اولیه و فرعی ایجاد می شوند.

انتخاب یکی از این رنگ ها می تواند به عنوان رنگ کلیدی در دکوراسیون باشد و به شما کمک کند تا انتخاب های خود را محدود کنید و به راحتی بر روی رنگ مورد نظر خود تمرکز کنید. انتخاب رنگ کلیدی در دکوراسیون بسیار مهم می باشد به این دلیل که بقیه ترکیب به این رنگ بستگی دارد و همچنین باید به این نکته توجه کنید که این رنگ بر روحیه ی شما می گذارد و این موضع مهم می باشد.

ترکیب رنگ با رنگ های خنثی

پس از انتخاب رنگ کلیدی مورد نظر خود می توانید با ترکیب رنگ اصلی با رنگ های خنثی تن های مختلفی از همان رنگ یا روشن تر و یا تیره تر را داشته باشید که در دکوراسیون طراحی داخلی این کار به سایه و یا تن شناخته می شود. بسیاری از هنرمندان توصیه می کنند که با ترکیب ته رنگ ، سایه و تن های یک رنگ می توان رنگ های مختلفی به دست آورد تا به رنگ مورد نظر و دلخواه خود در طراحی دکوراسیون برسید.

ته رنگ (Tint) چیست؟ ته رنگ ترکیب رنگ با سفید است، هرچقدر رنگ سفید به رنگ اصلی اضافه کنید رنگ به دست آمده روشن تر می شود.
سایه (Shade) چیست؟ سایه دقیقاً بر عکس حالت Tint است؛ با اضافه کردن رنگ سیاه، رنگ های اصلی تیره تر می شوند.
درجه رنگ (Tone) چیست؟ با افزودن رنگ خاکستری رنگ ها کمی مات و کدر می شوند که به آن تن رنگ می گویند.

ترکیب رنگ با رنگ های خنثی

رنگ های مکمل

وقتی موضوع رنگ بندی می شود استفاده از الگوی مکمل یکی از راحت ترین کارها می باشد که رنگ های مکمل رنگ هایی می باشند که در چرخه ی رنگ بر روی هم قرار دارند. معمولا در این الگو برای رنگ دکوراسیون یک رنگ به عنوان رنگ اصلی می باشد و رنگ های دیگر به عنوان رنگ تاکیدی استفاده می شود. برای مثال می توانیم به رنگ های قرمز و سبز ، آبی و نارنجی و یا زرد و بنفش که در چرخه ی رنگ در مقابل یکدیگر می باشند به عنوان بهترین ترکیب رنگ های مکمل اشاره کنیم. این الگوی رنگی که کنتراست بالایی دارد بهتر است که از آن در سطح کوچک و یا برای جلب توجه یک عنصر و یا شی خاص تزئینی استفاده کنیم. به علاوه این الگو برای برجسته و بزرگ کردن یک قسمت از دکوراسیون که علاقه مند هستید و می خواهید بیشتر به چشم بیاید مناسب می باشد. اگر از الگوی مکمل استفاده می کنید سعی کنید رنگ های خنثی را فراموش نکنید این موضوع به این دلیل است که رنگ های خنثی به چشم استراحت می دهد و چشم بخش های رنگی تر را بهتر می بیند.

رنگ های مکمل دو بخشی

اگر تمایل به استفاده از رنگ های مکمل و الگو های آن را دارید ولی جسورانه بودن این ترکیب ها شما را نگران می کند می توانید از الگوی مکمل دو بخشی استفاده کنید. این الگو مناسب تر و امن تر می باشد. برای رنگ بندی با این الگو در قدم اول باید رنگ اصلی خود را انتخاب کنید و بعد آن را به جای انتخاب رنگ مکمل مقابل رنگ اصلی خود ، دو رنگی که در دو طرف رنگ مکمل قرار می گیرد را انتخاب کنید. با استفاده از این الگو می توانید تعادل را سریع تر و کم ریسک تر کنید و این فضا را برقرار کنید. همچنین با استفاده از این ترکیب رنگ هم از لحاظ تاثیر بصری رنگ های مکمل بهره ببرید و هم در فضا هماهنگی ایجاد کنید. البته باید توجه داشته باشید که رنگ اصلی نباید فام باشد و تن آن را اضافه کردن خاکستری تغییر دهید و آن را مات کنید و بعد از آن در کنار رنگ های مکملش قرار دهید.

الگوی رنگی مشابه قانون 60-30-10

این الگوی رنگی به استفاده از سه رنگ در یک ردیف بر روی چرخه ی رنگ اشاره می کند. یعنی به این صورت است که دو رنگ اصلی و یا اولیه می باشد و رنگ سوم آن ترکیبی از آن دو می باشد و یک رنگ ثانویه می باشد. برای مثال می توانید قرمز ، نارنجی و زرد یا قرمز ، بنفش و آبی را در نظر خود بگیرید. اما باید بر اساس قانونی این سه رنگ را در کنار هم قرار دهید. در این جا قانونی وجود دارد به نام 60-30-10 که رعایت این قانون برای تنظیم و ترکیب رنگ ها در دکوراسیون داخلی رواج دارد. این قانون به این صورت است که رنگ اصلی 60 درصد است ، 30 درصد برای رنگ ثانویه و 10 درصد برای رنگ تاکیدی یا رنگ دوم می باشد. برای مثال 60 درصد آبی 30 درصد بنفش و 10 درصد قرمز است. باید به این نکته توجه کنید که می توانید با استفاده از رنگ های خنثی هم یک الگوی رنگی مشابه در دکوراسیون خانه ی خود به وجود آورید. برای مثال می توانید با قرار دادن رنگ های سیاه ، سفید و خاکستری را جایگزین رنگ های فام کنید.

رنگ های سه گانه

این الگوی سه گانه ی رنگ ها بر روی چرخه ی رنگ با فاصله های مساوی برخی اوقات به عنوان الگوی مثلث نیز شناخته می شود. سه رنگ اصلی یعنی آبی زرد و قرمز را می توانیم به عنوان بهترین مثال در این باره نام ببریم. این نوع ترکیب رنگ معمولا بسیار جسورانه می باشد و با توجه به سلیقه ی شما می توانید رنگ هایی مانند این سه رنگ را استفاده کنید. از آن جایی که رنگ های به صورت خالص و در کنتراست بالایی می باشند معمولا این الگو ها در اتاق کودکان و یا اتاق بازی آن ها دیده می شود. البته کاربرد رنگ ها در این الگو نیز مهم می باشد. می توانید این الگو را در یک اتاق استفاده کنید ، سعی کنید در اتاق مجاور ، دکوراسیونی آرام تر و خنثی داشته باشید تا جنب و جوش شلوغی این الگو را به تعادل برساند.

رنگ های سه گانه

 رنگ مستطیل، چهار ضلعی

بعد از الگوی رنگ سه گانه و یا مثلثی ، مسئله ی الگوی رنگ ها پیچیده تر می شود و به سمت تعادل چهار رنگ در فضا می رود تا رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی آن را به شکل حرفه تری استفاده کنیم. در این گروه به این صورت می باشد که رنگ ها دو به دو یک گروه رنگی مکمل را می ساند و بر روی چرخه ی رنگ ، شکل مستطیل را تشکیل می دهند. این نکته بسیار مهم است که در این الگو دمای رنگ نقش مهمی را ایفا می کند. سعی کنید در ترکیب رنگ ها با یکدیگر از دو رنگ گرم و دو رنگ سرد استفاده کنید و این نکته را به یاد داشته باشید که استفاده از مقدار مساوی رنگ ها به تعادل آن در فضا کمک می کند. به علاوه می توانید دنبال مدل هایی باشید که به مجموعه ی رنگی خود اضافه کنید. مثال برای ایجاد تعادل در محیط یک یا دو مبلمان را طرح دار و بقیه ی مبلمان را ساده در نظر بگیرید.

رنگ مربع

این الگوی رنگ نیز از لحاظ تعداد رنگ در چرخه ی آن مانند الگوی رنگی مستطیل شکل است ولی تفاوتی که دارد این است که به جای انتخاب دو جفت رنگ مقابل هم در چرخه ی رنگ می توانید از رنگ هایی استفاده کنید که با فاصله ی مساوی بر روی چرخه رنگ قرار دارد. در این الگو مهم نیست که چه رنگی را انتخاب کنید زیرا این از الگو یک رنگ اصلی ، یک رنگ فرعی و دو رنگ از گروه سوم تشکیل شده است و با ترکیب دو رنگ با رنگ های خنثی تیره و دو رنگ با رنگ های خنثی روشن ، رنگ ها را متفاوت کنید و در دکوراسیون خود تنوع ایجاد کنید.

کلام آخر

در این مقاله دانستیم که ترکیب رنگ ها در دکوراسیون داخلی مبحثی مهم و قابل توجه می باشد. ممنونم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

ارسال نظر