گروه معماری بنیستا

طراحی محوطه باغ و ویلای ایرانی

امروزه اهمیت به دکوراسیون داخلی منزل و ویلا بسیار رواج پیدا کرده ولی باید بگوییم که علاوه بر طراحی داخلی ویلا باید به فضای بیرون آن هم توجه کرد و باید دیزاین و طراحی شیکی داشته باشد. اگر شما هم به دنبال ایجاد فضایی بیرون از ویلای خود هستید تا هوایی بخورید و لذت ببرید در این مقاله سعی داریم شما را با طراحی محوطه باغ و ویلای ایرانی آشنا کنیم.

طراحی محوطه باغ و ویلا چیست؟

محوطه سازی عبارت است از طراحی محوطه ، جا نمایی و به کار بردن عناصر و المان های مختلف در یک فضا می باشد. باید دقت کنیم که طراحی محوطه دارای اصول و قواعد مشخصی می باشد که برای دست یافتن به محوطه زیبا و جذاب باید رعایت شوند و بر اساس آن ها به شما کمک می کند که فضای کاربردی و زیبا را طراحی کنید. طراحی محوطه دارای ساختار و عناصری می باشد که با استفاده از آن ها یم توانید محوطه ای زیبا برای خود طراحی کنید. این شش عنصر عبارتند از:

طراحی محوطه باغ و ویلا چیست؟

 • وحدت: این کلمه در طراحی محوطه به این معنا است که همه عناصر با هم پیوستگی و ارتباط بصری دارند و زمانی که وارد محوطه ای می شوید هیچ چیزی را جدا از دیگری حس نمی کنید.
 • تایید یا تمرکز: این عنصر در طراحی محوطه توسط نقطه کانونی به وجود می آید. نقطه کانونی یک جزء از ترکیب کل محوطه می باشد و در نگاه اول مورد توجه قرار می گیرد. عنصر و یا فضایی که نقطه کانونی ایجاد می کند می تواند از لحاظ اندازه ، بافت ، رنگ ، شکل و … با دیگر قسمت ها محوطه فرق کند. برای مثال می توانیم بگوییم وجود یک تک درخت در مرکز حیاط که بزرگتر از بقیه می باشد این موضوع را تعریف می کند. اگر از عنصر کانونی برای ایجاد تاکید استفاده ی درستی بکنیم می توانیم در طراحی محوطه خود تنوع ایجاد کنیم.
 • تعادل: تعادل در واقع وجود نیروها در هر طرف از فضا می باشد. وقتی وارد فضایی می شویم به صورت ناخودآگاه چشم های ما به دنبال وزن کردن دو طرف فضا نسبت به یک محور عمودی و افقی فرضی می باشد. برای مثال وقتی یک فضا را در نظر بگیرم آن را به دو قمست تقسیم می کنیم و می سنجیم وجود یک درخت بزرگ در یک طرف آن را سنگین تر جلوه می دهد. تعادل در طراحی محوطه به دو شکل تعادل متقارن و تعادل نامتقارن شناخته می شود.
 • مقیاس و تناسب: این مورد در محوطه سازی یعنی همه عناصر موجود نسبت به اندازه های انسانی و اندازه فضا هماهنگ باشد. به علاوه اجزای محوطه نسبت به هم دیگر باید اندازه های متناسبی داشته باشند.
 • ریتم: عنصری که به ترکیب محوطه وحدت می دهد ریتم می باشد که شامل تکرار است و به دلیل تکرار عناصر مشابه این امکان را در محوطه به وجود می آورد. برای مثال در یک مسیر عبور چند درخت می توانند به صورت بلند تر و کوچک تر در کنار هم قرار گیرند و همین ترکیب قرار گیری ریتم خاصی برای محوطه ایجاد می کند.
 • سادگی: این عنصر به این معنا می باشد که با حداقل اجزاء و عنصر بتوان حداکثر کاربرد و مفاهیم را به وجود آورد. یکی از اصولی که بسیار ضروری در طراحی محوطه می باشد رعایت سادگی می باشد به صورتی که از آشفتگی بیش از حد جلوگیری می کند.

طراحی محوطه باغ  و ویلای ایرانی

در این بخش شما را با چند المان هایی که به زیبایی محوطه باغ و ویلای شما کمک می کند آشنا می کنیم.

طراحی محوطه با استفاده از گل و گیاه

برای اجرای فضای سبز حیاط ، پشت بام و فضای سبز عمومی می توان گفت که یکی از مهم ترین اجزایی که باید انتخاب شوند گل و گیاه و انواع درختچه های مناسب با فضا و طراحی نوع چیدمان گل و گیاه و انتخاب خاک مناسب و مرغوب برای رشد گیاهان و در آخر اجرای طرح و جا نمایی گل و گیاه به بهترین شکل ممکن می باشد. با استفاده از گل و گیاه متنوع و ترکیب آن ها در طراحی ویلا ، محوطه سازی ویلا و حیاط فضایی بسیار دلنشین می توان به وجود آورد.

طراحی و اجرای محوطه سازی

طراحی محوطه با ساخت آبنما

یکی از طراحی هایی که به عنوان یکی از مهم ترین عناصر طبیعت می باشد آبنما است که می توان ویژگی هایی مانند جریان آن و صدای آب و… باعث می شود که فضای سبز طبیعی تری داشته باشیم. امروزه ساخت آبنما و سازه های آبی در طرح های گوناگون و در برخی پروژه ها محوطه سازی اجرا می شود و یکی از پرطرفدار ترین و مهم ترین المان های محوطه سازی آبنما می باشد و در بسیاری از محوطه ها مانند حیاط ، باغ و ویلا نیز مشاهده می شود.

آلاچیق در محوطه سازی باغ و ویلا

یکی دیگر از المان های مهم و پر طرفدار در محوطه سازی و یا لند اسکیپ در باغ های ایرانی آلاچیق می باشد که امروزه می توان در دکوراسیون حیاط بیشتر ویلا یا و خانه هایی که حیاط بزرگی دارند مشاهده کرد. عموما آلاچیق ها برای استراحت و دور هم نشینی در گوشه ای از حیاط و یا باغ ساخته می شوند.

طراحی محوطه با استفاده از نور پردازی

المانی که در طراحی محوطه باغ و ویلا بسیار حائز اهمیت می باشد نورپردازی است به صورتی که می توان گفت که نبود نورپردازی در شب کل عملیات محوطه سازی را بی معنی می کند. نور پردازی همچنین در شب جلوه و زیبایی خاصی به تمامی عناصر موجود در فضا می دهد و زیبایی فضا و المان های ساخته را دو برابر می کند.

ساخت استخر

یکی دیگر از المان های طراحی محوطه باغ و ویلا که نسبت به دیگر موارد خواهان دارد استخر می باشد. دلیل این انتخاب و طرفداری زیاد این است که علاوه بر استراحت در استخر و آرامش به زیباسازی محوطه و حیاط نیز کمک می کند. البته نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که به دلیل وجود برخی از مسائل مانند نحوه تصویه ، نگهداری و… برای ساخت استخر باید به صورت تخصصی عمل کرد و ساخت آن را به فردی بسپاریم که در این زمینه تخصص داشته باشد.

استفاده از نهر در محوطه سازی

همانطور که گفتیم وجود جریان آب در محوطه باغ و ویلا بسیار تاثیر گذار می باشد و باعث می شود که فضا طبیعی تر به نظر بیاید. یکی دیگر از المان های مربوط با آب در طراحی محوطه استفاده از نهر می باشد و حتی می توان در حیاط خانه و ویلا استفاده کرد و ظاهری بسیار زیبا و طبیعی به محیط اطراف می بخشد.

برکه مصنوعی در محوطه سازی

یکی از المان های وجود در محوطه سازی برکه مصنوعی می باشد که آب راکد در آن جمع شده است. برکه های علاوه بر زیبایی که به فضا می دهد برای ایجاد محیطی آرام بخش نیز و در برخی موارد برای ذخیره آب برای آبیازی فضای سبز بیرون ساخته می شود. همچنین وجود گیاهان آبزی مانند نیلوفر آبی و … در اطراف برکه زیبایی آن را  دو چندان می کند.

کف سازی در محوطه سازی

یکی از المان هایی که تاثیر زیادی بر روی تقسیم فضا ، زیبایی محیط و راهنمایی بخش های مختلف محوطه را دارد کف سازی است. یکی از نکاتی که باید در این باره به آن توجه کنید استفاده از مصالح مرغوب و مناسب است که هم برای زیبایی و استحکام آن استفاده می شود.

کف سازی در محوطه سازی

نکات مهم در طراحی محوطه باغ و ویلای ایرانی 

 • برای انتخاب مصالح باید به نکاتی از جمله بخش محوطه سازی و اقلیم و شرایط منطقه توجه کنید که مصالحی را انتخاب کنید تا استحکام و پایداری کافی را داشته باشد.
 • برای طراحی گیاهان مناسب نیر باید توجه کنید که میزان آب مورد نیاز برای آن ها مهم می باشد تا رشد کنند و از طرف دیگر باید به میزان مصرف آب برای گیاهان توجه کنید.
 • می توانید از انرژی های پایدار استفاده کنید و برای مثال می توانید از سلول های خورشیدی در طراحی و استفاده از آن در انرژی خورشیدی که برای نورپردازی محوطه استفاده کنید.
 • همچنین نکته ای که باید به آن توجه کنید رنگ و فرم مبلمان ، مسیر های گذر ، نمای ساختمان و … باید با یکدیگر هماهنگی داشته باشند.
 • برای اینکه محوطه باغ و ویلا ی شما جذاب و کاربردی باشد حتما از یک مهندس متخصص در این زمینه کمک بگیرید.
 • سبک طراحی محوطه باغ و ویلای ایرانی

 • شرقی: در این سبک زیبایی اولین حرف را می زند و استفاده از هر عنصری که هدف آن ایجاد احساس آرامش می باشد  است و این سبک را تعریف می کند. وقتی قصد این را داریم از این سبک در محوطه سازی استفاده کنیم باید توجه کنیم که برخی عناصر را در آن بگنجانید. این عناصر عبارتند از: فواره ها ، آبنما ، حوضچه ، پل ها ، تندیس ها ، استفاده از گیاهان بامبو ، فانوس ها
 • مدرن: استفاده از خطوط تمیز و الگو های پررنگ ، استفاده از شکل های هندسی و همچنین استفاده از عناصر انتزاعی و مدرن از اجزای مهم طراحی در منظره معاصر و روش های رایج در این سبک می باشد.
 • گرمسیری: این سبک معمولا برای آب و هوای گرم و خشک مناسب می باشد. سبک محوطه سازی گرمسیری به دلیل وجود صخره ها نسبتا خشک و خاک گیاهان در این مناطق باید از گیاهانی استفاده کرد که نیاز به آب ندارند مانند کاکتوس
 • مدیترانه ای: این سبک در حال تبدیل شدن به یک سبک بسیار محبوب می باشد. در این سبک عناصری وج.د دارند که عبارتند از : ستون ها ، پرچین ها ، برکه ها

کلام آخر

ممنونم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر با اصول و قوانین طراحی محوطه باغ و ویلای ایرانی آشنا شده باشید.

ارسال نظر