گروه معماری بنیستا

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

امروزه با گسترش خانه های آپارتمانی و مسکونی در بیشتر مناطق و بزرگ و کوچک بودن متراژ آن باعث شده است که دکوراسیون داخلی برای تمامی خانه ها اعمال شود. منظور از دکوراسیون داخلی یعنی نحوه چیدن و انتخاب درست و مناسب وسایل مانند قسمت پذیرایی و نشیمن ، اتاق ها ، آشپزخانه ، حمام و دستشویی است. در این مقاله سعی داریم شما را با دکوراسیون داخلی آشنا کنیم.

دکوراسیون داخلی چیست؟

بر اساس معنی درج شده برای دکوراسیون داخلی عبارت است از هماهنگ سازی طراحی شده برای نشان دادن رنگ ها ، اثاثیه و دیگر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه. شاید از دید بسیاری از افراد چیدمان و دکوراسیون منزل کار راحتی باشد و تنها با سلیقه افراد پی برود ولی در این میان نکات بسیار مهمی وجود دارد که اگر آن ها را بدانید و رعایت کنید می توانید بهترین استفاده را از فضای منزل خود داشته باشید و زیبایی بیشتری به آن دهید. گاهی علاوه بر زیبایی به خصوص آن با رعایت کردن از این قوانین طراحی دکوراسیون منزل شما کم هزینه تر و سریع تر انجام شود و جلوه خاصی به منزل شما می دهد.

دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی منزل

اروپایی ها بر این باورند که برای رسیدن به خط پایان باید در وهله اول بدانید که به کجا می روید. پس اولین کاری که باید در دکوراسیون منزل انجام دهید این است که یک فضای کلی را در ذهن خود از خانه ای که دوست دارید و مطلوب شما است ببینید و تصور کنید و بعد از این تصور مراحل مختلف چیدمان دکوراسیون منزل را انجام دهید. یکی از راه هایی که برای دکوراسیون منزل وجود دارد این است که شما تصمیم بگیرید که می خواهید چگونه و به چه سبکی زندگی کنید. باید انتخاب کنید که سبک سنتی را برای خانه می پسندید یا سبک مدرن را و یا تصمیم بگیرید که فضای آرام و پر از آرامش داشته باشید یا خانه ای که دکوراسیون رسمی دارد را ترجیح می دهید. تعیین کردن این اصول و تصمیمات شما برای سبک چیدمان به شما برای خرید وسایل منزل نیز کمک می کند.

ترفند های چیدمان دکوراسیون منزل

فاکتور های مختلفی برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل وجود دارد که می توان آن را به بهترین نحوه انجام داد و در آخر با کمترین مشکل و سریع ترین و کوتاه ترین زمان و از همه مهم تر با کمترین هزینه ها و بهترین تغییرات در فضای دکوراسیون داخلی خانه ها انجام شود. یکی از مهم ترین فاکتور هایی که وجود دارد نقش مبلمان در دکوراسیون داخلی می باشد. دلیل محبوبیت و مهم بودن نقش مبلمان در دکوراسیون داخلی این است که عضو لاینفک دکوراسیون داخلی به شما می رود. پس باید دقت کنیم که در انتخاب آن ها و هماهنگی سبک و همخوانی روکش و طرح مبل با رنگ دیوار ها و دیگر هماهنگی ها در خانه ایجاد کنید.

یکی دیگر از فاکتور های مهم در دکوراسیون داخلی این است که بهترین قاب عکس ها و قاب های هنری را مناسب با فضای خانه و روحیه و سبکی که در خانه برقرار می باشد است.

یکی دیگر از شاخص های که در طراحی دکوراسیون داخلی منزل و مکان های مسکونی و دیگر محیط ها می باشد و باید به آن توجه کرد نورپردازی و تاثیر نور و روشنایی بر روی دکوراسیون داخلی می باشد. دلیل مهم بودن نورپردازی در دکوراسیون داخلی این است که به کمک نور های طبیعی لوستر های انجام می شود و قرار است نورهای مختلف در ساختمان استفاده شود و بهتر است در بهترین مکان قرار بگیرد و سبک شاخه های نوری با سبک کلی دکوراسیون منزل در تناسب و هماهنگ می باشد و میزان نور در مکان های مختلف با توجه به اهمیت داشتن آن محیط می باشد.

همچنین نکته ای که باید توجه کنید این است که رنگ نور باید متناسب با سلیقه و حس و حال فضای انتخاب شود. برای اینکه کنتراست نور را پایین بیاورید می توانید از نور های توکار استفاده کنید و در قسمت های مختلفی مانند آشپزخانه آن ها را استفاده کنید. دیگر فاکتور مهم پارتیشن بندی فضا در چیدمان دکوراسیون داخلی منزل می باشد که یکی از ویژگی های بیشتر خانه هایی که متراژ آن بالا می باشد را باید فضای مختلف را پر کنید و قیمت های بزرگ را به قسمت های کوچک تر و کار بردی تر تقسیم کنید و با استفاده از پارتیشن بندی می توانید این کار را به آسانی انجام دهید.

برای این کار می توانید فضای ورودی را از پذیرایی جدا کنید و قسمت آشپزخانه را از ناهار خوری جدا کنید تا بهتر از همه ی قسمت های خانه استفاده کنید. این تقسیم بندی می تواند به افرادی که قصد تلفیق کردن سبک های مختلف در دکوراسیون داخلی منزل را دارند نیز کمک می کند و در این شرایط می تواند از سبک های مختلف دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

ترفند های چیدمان دکوراسیون منزل

یکی دیگر از فاکتور های مهم در دکوراسیون داخلی رنگ آمیز می باشد و دیوار های جزو بیشترین فضای داخلی می باشد که در معرض دید دیگران قرار می گیرد و رنگ و بافتی که در دیوار های به کار می رود برای طرحی که برای آن ها در نظر گرفته شده است تاثیر زیادی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل و جذابیت فضا می گذارد. باید به این نکته دقت کنید که با انتخاب یک رنگ و طرح مناسب می توانید فضای خانه را بزرگتر جلوه بدهید و یا نواقصی که در دیوار های وجود دارد را بپوشانید.

یکی از شاخصه های مهم و بسیار پر اهمیت در طراحی دکوراسیون داخلی تغییر و تحول در کفپوش های منزل می باشد. اگر قصد انجام این کار را دارید می توانید کفپوش مناسبی را با سبکی که در دکوراسیون داخلی خود دارید انتخاب کنید و تاثیر شگفت انگیزی در فضای خانه شما داشته باشد.

برای مثال اگر خانه شما با سبک رسمی می باشد می توانید از سنگ و سرامیک استفاده کنید و اگر خانه شما جای همیشگی مهمان ها می باشید می توانید از چوب پارکت استفاده کنید. در برخی موارد استفاده از برخی المان های می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی دکوراسیون داخلی منزل شما بگذارد. برای مثال می توانید به جای بخاری و یا پکیج از شومینه به عنوان وسیله گرمایشی خود استفاده کنید و آن را با ترفند های خاص تزئین کنید و وجود همین عنصر در خانه شما باعث می شود که فضای آن را گرم تر و صمیمی تر کند.

سبک های دکوراسیون داخلی منزل

همانطور که گفتیم برای طراحی دکوراسیون داخلی در منزل خود باید سبک مورد علاقه خود را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید تا سبک منزل شما مشخص شود. برای این کار بهتر است با سبک های دکوراسیون داخلی منزل آشنا شوید و با استفاده از آن و آگاهی از آن ها در چیدمان و خرید وسایل دقت کنید. در این قسمت شما را با برخی از سبک های موجود در طراحی دکوراسیون داخلی آشنا کنیم.

سبک دکوراسیون مدرن: یکی از سبک ها در طراحی دکوراسیون داخلی منزل سبک مدرن می باشد و برای پیاده کرد آن در خانه خود باید به این نکته توجه کنید که مهم ترین ویژگی که این سبک دارد استفاده از رنگ های ساده و خط ها صاف و منظم می باشد و هرچه فضا خلوت تر و ساده تر باشد با سبک مدرن مطابقت بیشتری دارد. بهتر است از شیشه و استیل و رنگ های سفید و نقره ای در فضا برای این سبک استفاده کنید و هر چه وسایل صاف و صیقلی تر باشد این سبک جذابیت بیشتری دارد.

سبک دکوراسیون امروزی: شاید در نگاه اول این سبک برای دکوراسیون داخلی مشابه سبک مدرن باشد ولی این گونه نمی باشد و با این سبک تفاوت زیادی دارد. افرادی که از این سبک پیروی می کنند لازم است بیشتر از دنیای مد و طراحی بدانند و آن ها که در این سبک تخصص دارند می توانند تفاوت های ریزی که این سبک با سبک مدرن دارد نیز می شوند. یکی از مهم ترین تفاوت های اصلی آن ها با یکدیگر این است که سبک مدرن قدمت بیشتری دارد و قوانین مشخصی که برای چیدمان وسایل آن وجود دارد ولی انعطاف پذیری سبک امروزی نسبت به سبک مدرن بیشتر می باشد و علاقه و تمایلات به روز مردم در آن وجود دارد. برای مثال یکی از تحولات آن استفاده از خطر های خمیده می باشد.

سبک های دکوراسیون داخلی منزل

سبک دکوراسیون مینیمال: یکی از سبک هایی که در طراحی دکوراسیون داخلی منزل وجود دارد سبک مینیمال می باشد که برخی افراد آن را در خانه های خود پیاده سازی می کنند و به این سبک علاقه دارند. رنگ هایی که در این سبک وجود دارند معمولا روشن هستند و پر کاربرد ترین رنگ در این سبک سفید می باشد و همچنین می توان از رنگ های خنثی استفاده کرد و یکی از ویژگی های بارز و مشخصی که این سبک دارد این است که باید تا جایی که ممکن است در آن وسایل اضافی و دکوری را حذف کرد و ویژگی مهمی که دارد خلوت بودن و ساده تر بودن این سبک می باشد که باعث ایجاد آرامش خاصی می شود.

کلام آخر

با استفاده از مطالبی که ذکر کردیم می توانید بهترین دکوراسیون داخلی منزل را در خانه خود پیاده کنید. ممنونم از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر با دکوراسیون داخلی آشنا شده باشید.

ارسال نظر